Přihlašujte se na Světové odpoledne 2025

20/3/2025

Milé Světové učitelky a milí Světoví učitelé,

chcete se poznat nebo se znovu potkat se svými kolegy z programu Světová škola, sdílet s nimi své nápady a zkušenosti a inspirovat se navzájem?

Neváhejte a přijeďte na Světové odpoledne, které se uskuteční v Olomouci 20. 3. 2025 od 13 do 18 hodin v prostorách Oblastní unie neslyšících (Jungmannova 25, Olomouc).

Přihlásit se můžete ZDE do 1. 3. 2025. Kromě sdílení zkušeností s vašimi kolegy se můžete těšit na zajímavé hosty Jakuba Cahlíka a Vojtěcha Jochima, kteří nám představí téma migrace na příkladu příběhu z jejich knihy Do hranice čisto. Níže si můžete přečíst anotaci a informace o přednášejících.

Za školu je možné hlásit jednoho až dva učitele. Pokud budete potřebovat, můžeme vám uhradit cestu. Přihlášeným zašleme ještě upřesnění ohledně proplácení cestovného.

S případnými dotazy prosím kontaktujte koordinátorku z organizace, skrze kterou jste v projektu Světová škola přihlášeni. 

Na setkání si přivezte na účastníka ze školy alespoň jeden příklad dobré praxe v rozměru cca A4 (fotku, žákovský výstup, plakát, pozvánku, článek, lekci, informační dopis partnerům apod.), která zdokumentuje, co se vám v projektu daří, na co jste hrdí a chcete to s ostatními sdílet. Budeme s tím pracovat během programu.


Těšíme se na vás!
za tým Světové školy
Lenka, Petra a Zuzka

————————————————————————————————————————————————-

Do hranice čisto – příběhy současné migrace 
Kniha „Do hranice čisto“ vypráví skutečné příběhy lidí na útěku putujících z Blízkého východu do EU mimo světla hraničních přechodů. Společně s knihou projdeme trasy neregulérních migrantů procházející Řeckem a balkánskými zeměmi až do střední Evropy. Těšte se na vyprávění o strastech života v ilegalitě, pašování lidí, uprchlických táborech i nebezpečných útěků přes hranice. Autoři osobně celou trasu prošli a během svých cest sbírali příběhy lidí na útěku a pozorovali život v jejich komunitách. Kniha vznikla právě na základě těchto svědectví. 

Autoři: Vojtěch Jochim je novinář, houslista a cestovatel. Kromě doktorského studia na Univerzitě Palackého v Olomouci se věnuje zahraničním reportážím, které publikoval v týdeníku Respekt a dalších médiích. Zaměřuje se na konflikty a humanitární krize, o kterých psal například z válečné východní Ukrajiny, Západní Sahary nebo tanzanského venkova. Jakub Cahlík pracoval jako humanitární pracovník s běženci na bosenských ulicích, v srbských pohraničních squatech i v detenčních táborech na řeckém ostrově Lesbos.