Střední odborná škola ochrany osob a majetku s.r.o., Karviná
Jsme škola, která se nachází ve městech Karviná, Ostrava a Zlín a jejichž hlavním motorem je týmová práce. Zakládáme si na rodinném prostředí a otevřenosti vůči novým projektům a výzvám. Žáci jsou vedeni k tomu, aby mezi sebou spolupracovali, pomáhali si a zároveň, aby si uvědomovali své postavení v současné společnosti.
Globální témata máme v rámci ŠVP zařazena do průřezových témat, která probíhají napříč všemi předměty. Snažíme se ze žáků vychovat odpovědné občany, kterým není svět okolo nás lhostejný a kteří tolerují a respektují odlišnosti. Informace o aktuální situaci ve světě se dnes žákům dostávají především z televizních médií, sociálních sítí a internetu. Většinou se z nich stávají pouze pasivní účastníci dění okolo nás. Projekt Světová škola je pro nás skvělou příležitostí a zároveň výzvou, v které se mohou žáci aktivně podílet na aktivitách, kterými se pokusí změnit alespoň malinkou část „jejich světa“.
Školský rok 2018/2019
Den Země
Žáci a široká veřejnost by si měli uvědomit význam třídění odpadu a následného nakládání s ním a tyto poznatky poté aplikovat ve svém okolí a takto příznivě ovlivňovat dopad na celý ekosystém. Žáci se ochotně zapojili do tohoto projektu, byl vytvořen tzv. realizační tým v počtu celkem 6 žáků, kteří měli hlavní zodpovědnost za projekt. K loňským aktivitám se přidala výroba her a soutěžních kvízů pro žáky mateřských škol. Formou osvěty na Dnech Země v Karviné se pokusili informovat širokou veřejnost (zejména školy a mateřské školky) nejen o třídění odpadů ale i o těchto nových formách zpracování, či nevytváření odpadů. Z dotazníků, které byly vyplněny, vyplynulo, že většina lidí třídí odpad, zlepšilo se i povědomí o možnostech odpad vůbec nevytvářet, či upcyklaci. Bylo vyplněno celkem 147 dotazníků, které byly vyhodnoceny a budou využity pro následující roky osvěty. V rámci Dnů Země jsme letos dokázali zaujmout i děti předškolního věku, kteří patřili mezi nejvděčnější respondenty.
Školský rok 2017/2018
Den Země
Cílem akce bylo uvědomění si významu třídění odpadu a následného nakládání s ním a tyto poznatky poté aplikovat ve svém okolí a takto příznivě ovlivňovat dopad na celý ekosystém. Dlouhodobě by chtěli přispět k tomu, aby se Moravskoslezský kraj stal jedním z nejlépe třídících regionů ČR. Žáci se rozhodli hravou formou informovat veřejnost o problematice třídění a následného zpracování odpadů. Při své činnosti se navíc sami dozvěděli nové informace např. k upcyklaci či životu bez odpadů – „zerowaste“. Formou osvěty na Dnech Země v Karviné se pokusili informovat širokou veřejnost (zejména školy) nejen o třídění odpadů, ale i o těchto nových formách zpracování, či nevytváření odpadů.