Co přinesl dubnový Světový kabinet

30/4/2024

K dalšímu kabinetu, který proběhl ve čtvrtek 25. 4. 2024 se připojilo celkem 17 účastníků. O své cenné zkušenosti se v něm podělila Mirka JahodováKristýna Tvrdá z malopočetní Dětské skupiny Školka v lese v Kolíně, která je inspirovaná zejména lesní pedagogikou a prvky montessori. Školka je do Světové školy zapojená od roku 2017 a nedávno si v senátu vyzvedli také Cenu inspirace. Poprvé jsme tak přivítali na kabinetu mateřskou školku.

Mirka s Kristýnou se ve svém povídaní zaměřily hlavně na to, proč a jak má smysl globální témata přibližovat dětem předškolního věku, tak, aby se stala každodenní součástí školkového života. Mluvilo se také o tom, jak ošetřovat náročné emoce u dětí, které se mohou při představování globálních problémů objevit.

Tipy od Mirky a Kristýny pro práci s malými dětmi a jak na závěrečnou akci:

• hledat témata v blízkém okolí a začleňovat je do programu každý den, pak jsou pro děti snadno pochopitelná a lépe je příjmou za vlastní, nevnímají to jako speciální úkol, něco navíc;
  • do výběru témat zapojit i děti;
  • důležitá je názornost, aby si děti samy věci zkusily;
  • do aktivit zapojit děti dle jejich schopností, vždy se dá pro každého něco najít;
  • práce s věkově smíšenou skupinou – starší děti jsou vzorem a příkladem pro mladší;
  • využít schopností rodičů a snažit se o jejich aktivní zapojení;
  • zvolit vhodnou cílovou skupinu, které projekt představíme, aby se děti mohly podílet na představení projektu a cítily se komfortně (např. rodiče, spřátelené školky);
  • uvažovat nad tím, jak představit projekty i širší veřejnosti (např. natočení videa, veřejná stezka v lese, prezentace na lokálním festivalu, výstava v knihovně);
  • nezaleknout se těžkostí, neříkat si, že něco nejde;
  • i špatný výsledek je příležitost k učení.

Pokud vás zajímá víc o jednotlivých tématech, kterým se školka věnovala, můžete se podívat na jejich důkladně zpracované a velmi inspirativní projekty: Cesta kolem světa se skřítkou Václavkou, Stromy – Stezka veverky Agáty, Odpad – Pojďme na to od lesa aneb s dětmi o odpadu a bezobalu,  Voda – Pojďme na to od lesa nebo každá kapka dobrá.

Všem přihlášeným moc děkujeme za aktivní účast. Na online kabinetu se potkáme opět až v novém školním roce.

Těšíme sa na vás opět v listopadu!

Lenka, Petra, Zuzka