ZŠ Šumperk, Šumavská 21
Naše škola je výjimečná především aktivním kolektivem žáků, kteří se podílejí na spoustě akcí, příjemným seskupením učitelů, moderními učebnami, novým hřištěm a kvalitní výukou žáků. Je výjimečná také velikostí a počtem žáků (přes 600 dětí). Globálním a rozvojovým tématům se věnujeme nejen ve vyučovacích hodinách, ale pořádáme různé výstavy, projektové dny (např. Škola v Evropě – Evropa ve škole), akce (např. Adopce na dálku), učitelé nám pouštějí prezentace, filmy a diskutujeme o problémech.
Titul Světová škola je pro nás důležitý, chceme být v něčem výjimeční a v našem okolí není žádná škola s tímto titulem, a také získáváme nové informace, prestiž a děláme něco pro své spolužáky.
ZŠ Šumperk se ve školním roce 2021/2022 přihlásila do Ceny inspirace Světové školy a byla touto cenou také slavnostně oceněna. Podívejte se na školní video, se kterým se žáci do Ceny inspirace přihlásili a přečtěte si Příběh k Ceně inspirace školy v naší Galerii projektů.
Školní rok 2023/2024
Jsme bez předsudků
Náš letošní projekt nesl název „Jsme bez předsudků, který se věnoval tematice tolerance vůči jiným národnostním menšinám (ale také vůči handicapům), tematice rasismu a xenofobie. Cílem tohoto projektu bylo podpořit u žáků, učitelů a široké veřejnosti sociální cítění a toleranci k lidem jiné rasy či kultury. Náš tým připravil na naší škole dne 30. 11. 2023 skvělý a podnětný projektový den s názvem „Jsme bez předsudků“, jehož součástí bylo natočené video, aktivity, kahoot a ochutnávka cizokrajných jídel. V ten samý den odpoledne se konal charitativní jarmark, na němž měli návštěvníci možnost ochutnat různé cizokrajné pokrmy, koupit si rukodělné výrobky či shlédnout naše světové video. Výtěžek byl rozdělený na dvě části. Jedna část byla věnovaná sdružení KRAPŠ, který na naší škole podporuje celou řadu projektů, sociálně znevýhodněné žáky aj., druhá část byla předána handicapovanému Adámku Vláčilovi, který navštěvuje ZŠ a SŠ Pomněnka o.p.s. Šumperk. Na naší škole a po celém městě byly vyvěšeny plakáty žáků odkazující na motto „Jsme bez předsudků“, dále plakáty odkazující na pořádání charitativního jarmarku.
A co o akci říka školní tým?
„Měl jsem možnost poznat nadané žáky a žákyně a společně se svou kolegyní o ně „pečovat“ a dále jim pomáhat se rozvíjet. Měl jsem možnost zanechat zde kus sebe, někomu otevřít oči a někomu i pomoci. Cítím, že Světová škola ze mě udělala lepšího člověka a učitele.“ (učitel)
„Projekt Světové školy mě naučil, že nemám soudit ostatní podle toho, jak vypadají nebo co je o nich slyšet. Lidé s jinou národností, barvou pleti, orientací jsou stejně cenní jako my lidé, kteří jsme se v naší zemi narodili. Čas na tomto projektu byl skvělý. Lepší než ten, kdy sedím u mobilního telefonu.“ (žákyně)
„Světová škola mi pomohla v mém osobním rozvoji, v mém vystupování na veřejnosti před lidmi a se seznamováním se s novými lidmi.“ (žák)
Školní rok 2022/2023
Lokální a fairtrade produkty v Šumperku a okolí – 2. blok
Naše Světová škola se během celého školního roku opět věnovala tématu fairtrade a lokální produkci, jejich pozitivy. Aktivity zahrnovali návštěvu dalších prodejen a provozoven v Šumperku a okolí nabízejících faitrade a lokální produkty, návštěvu Ruční papírny Velké Losiny, rozhovory s lokálními prodejci. V prosinci se na naší škole konal celodenní projektový den pro žáky 2. stupně zahrnující přednášku spolu s hrami, výstavu lokálních a fairtrade produktů, aktivity na interaktivní tabuli a tabletech, ochutnávku fairtrade kakaa a sušenek. Projektový den odpoledne vyvrcholil velkým charitativním jarmarkem za hudebního doprovodu našich žáků.Vydělali jsme velký finanční obnos, kterým jsne podpořili sociálně slabší dětí na naší škole. V květnu jsme jěště uspořádali charitativní obchůdek na podporu jaguára černého ze ZOO Olomouc. Celkový výtěžek činil 11. 720 Kč. Částku 10. 000 Kč jsme věnovali černému panterovi, za nímž se na konci měsíce června pojedeme podívat. Zbylé peníze budou využity jako odměna pro děti na výlet do ZOO.
Školní rok 2021/2022
Lokální a fairtrade výrobky v Šumperku a okolí
Cílem akce bylo seznámit žáky i rodiče s termínem a problematikou fairtrade, a také s lokálními produkty, jejich pozitivy. Naše Světová škola se během celého školního roku věnovala velmi zajímavému tématu „Faitrade a lokální výrobky v Šumperku a okolí“, který zahrnoval navštěvu různých prodejen a provozoven v Šumperku a okolí nabízejích faitrade a lokální produkty, rozhovory s lokálními prodejci, ochutnávku surovin, natáčení zajímavého videa, charitativní jarmark. Celý zajímavý projekt vyvrcholil dne 26. 5. 2022 projektovým dnem na naší škole, kde žáci 2. stupně seznamovali děti z 1. stupně s faitrade a lokálními produkty. Tato akce byla zajímavá tím, že jí provázeli naši světoví žáci, kteří se postarali o úvodní slovo, video, aktivitu na interaktivní tabuli, provázení výstavy, ochutnávku faitrade kávy, čokolády, sušenek. Charitativní jarmark v prosinci s lokálními a faitrade produkty byl uspořádán pro širokou veřejnost. Výtěžek z jarmarku jsme věnovali těžce postižené holčičce, jejíž rodina se nacházela v tíživé finanční situaci.
Školní rok 2017/2018
Žirafa pomáhá
Také v letošním školním roce byl náš projekt zaměřen charitativním směrem – snažili jsme se aktivně pomáhat potřebným. Globálními problémy se zabýváme zejména ve výuce přírodopisu v devátých třídách. Během celého roku jsme uskutečnili několik akcí. V říjnu jsme uspořádali „Kabelkový veletrh“ – ve spolupráci se Šumperským a Jesenickým deníkem probíhal sběr kabelek, které byly následně draženy a prodány v Divadle Šumperk (výtěžek byl určen na léčbu cystické fibrózy). Během měsíce listopadu jsme měli na chodbách školy nainstalovanou putovní výstavu ARPOK: Stejné radosti, jiné starosti. Tato putovní výstava byla tvořena panely s texty a fotografiemi ze zemí, ve kterých ČR nějakým způsobem humanitárně pomáhá. V období Vánoc jsme uspořádali vánoční charitativní jarmark (výtěžek 20000 kč byl předán rodičům těžce nemocné dívenky Amálky Ježkové) a prodej vánoční hvězdy (výtěžek byl určen na konto Šance při FN Olomouc). Po několikaletém sponzorství v rámci adoptce na dálku Banglakids se naše dívka Soren Champa vdala (tím opustila studium), a proto zástupci školního parlamentu vybrali nové dítě – chlapce Kabbo Murong a zaplatili mu školné. V rámci tohoto projektu se žáci ve třídách seznámili s publikací „My, děti slumu“.
Školní rok 2016/2017
Žirafa pomáhá
Naše základní škola se v letošním roce opět zapojila do projektu Světová škola. V říjnu proběhla výstava od ARPOK: Globální problémy – aktuální výzvy dneška. K výstavě byly přiloženy pracovní listy, které žáci ve skupinách vyplnili. Poté seznámili ostatní spolužáky s danou problematikou. Zapojili jsme se do sbírky trvanlivých potravin pro Národní potravinovou sbírku, které se zúčastnily téměř všechny děti, učitelé i vedení školy. Nasbírali jsme asi 284 kg kvalitních potravin, které byly následně převezeny do drogerie DM, která byla jedním ze sběrných míst. V prosinci 2016 přispěli učitelé, pracovníci školy a někteří žáci koupí vánoční hvězdy na konto Šance při FN Olomouc (dětské onkologické oddělení) – částkou 4 500 Kč. V únoru 2017 proběhla sbírka na pomoc pejskům a kočičkám z útulků. Sbírali jsme staré deky, ručníky, prostěradla a také krmivo, konzervy, kapsičky, různé pamlsky, zvířecí piškoty či hračky. Již osmý rok podporujeme naši adoptovanou dívku Soren Champa z Bangladéše prostřednictvím „Banglakids – adresné sponzorství vzdělávání.“ Sbírka vynesla 16 769 Kč. Peníze jsou použity na zaplacení internátní školy (ubytování, stravné, školné) na 2 roky. Mimo to jsme zaplatili Soren balíčky s hygienickými potřebami a oblečením.
Školní rok 2015/2016
Žirafa pomáhá
Cílem sbírky trvanlivých potravin pro Národní potravinovou banku bylo nasbírat potraviny pro pomoc lidem v nouzi, seniorům, dětem v dětských domovech či lidem postižených přírodní pohromou. Proběhl také charitativní jarmark pro žáky, učitele a veřejnost na podporu těžce nemocným dětem. Své ručně vyrobené předměty zasílali rodiče, babičky, tety a přátelé školy. Před Vánoci jsme předali šek spolu s dortem ve tvaru žirafy a několika drobnými hračkami přímo Dětskému hematoonkologickému oddělení FN v Olomouci. Učitelé ještě navíc přispěli koupí Vánoční hvězdy, z níž šedesát korun putovalo na podporu Šance na život pořádané Hematoonkologickým oddělením FN Olomouc. Zapojujeme se do programu „Adresné sponzorství vzdělávání“ v rámci BanglaKids, který organizuje organizace ADRA. Podporujeme třináctiletou dívku Soren Champa z Bangladéše. Zaplatili jsme školné pro Soren na celý rok.
Školní rok 2014/2015
Jídla málo, jídla moc, lidé prosí o pomoc!
Cílem letošního ročníku bylo věnovat se problematice hladu a bídy a zároveň praktické charitativní pomoci. Součástí projektu bylo uspořádání školní potravinové sbírky. Během projektového dne žáci tvořili v návaznosti na předchozí výuku plakáty na téma hladu. Plakáty byly poté rozvěšeny na chodbách školy a rodiče hlasovali o nejlepší plakát. Doprovodnými akcemi byla beseda s představitelem Armády spásy a projekce tematického dokumentárního filmu. Samotné akci také předcházelo osobní dotazníkové šetření u veřejnosti, zaměřené na stravování a plýtvání potravinami. Žáci se také věnovali praktické charitativní činnosti – účastnili se brigád (sázení stromků a úklidu černých skládek) a vydělané peníze věnovali na charitu. Za tyto brigády jsme obdrželi finanční odměnu ve výši 5500 Kč, kterou se žáci rozhodli podpořit Dětský domov Pavučinka v Šumperku (nákupem hraček a hygienických potřeb). Tyto aktivity žáci provedli ve spolupráci s místními partnery – Lesy ČR a Městským úřadem města Šumperk. Žáci také pomohli místnímu útulku a postarali se o bezprostřední okolí školy.
Školní rok 2013/2014
Šestka třídí aneb Nechceme žít na smětišti
Cílem akce bylo zvýšit povědomí žáků i veřejnosti o třídění odpadů, šetření energií a neobnovitelných zdrojích přírodních surovin a vést žáky k zodpovědnosti za prostředí, ve kterém žijeme. Součástí akce byly: beseda na téma třídění a recyklace odpadů se společností EKO-KOM, tvorba třídních projektů, zábavná olympiáda (kuželky z PET lahví, srážení plechovek, hod papírovou koulí a pod.), příprava modelů z odpadu, mapování biotopu Bratrušovského potoka a jeho míry znečištění, aktivní účast na úklidu města Šumperka, dotazník pro veřejnost i exkurze do třídičky SITA CZ Šumperk.
Školní rok 2012/2013
Plíce planety aneb Poznej les a prales
Cílem akce bylo prohloubit poznatky žáků a zvýšit povědomí veřejnosti o ekosystému lesa a pralesa, o jejich významu a vlivu na život planety, zdůraznit negativní dopady lidské činnosti v těchto ekosystémech. Uspořádali jsme projektový den, kde se každá třída 2. stupně zúčastnila hodinové besedy s revírníkem na jiné téma, týkající se lesa nebo pralesa s praktickými ukázkami. Všechny třídy absolvovaly aktivity na téma les a prales (hmatový chodník, doupný strom, škůdci lesa, stopy zvěře, druhy stromů, živočichů, …). Žáci 2. stupně byli před projektovým dnem rozděleni do skupin, seznámeni s tématy, která budou vypracovávat, každé skupině byl poskytnut email na pracovníka Lesů z důvodu konzultace. Žáci si měli připravovat materiály k daným tématům. V rámci projektového dne pak každá skupina tvořila projekt z připravených materiálů a zdobila hlasovací krabičku. Odpoledne navštívili školu rodiče a hlasovali o nejlepším projektu. Druhý den o projektech hlasovali i žáci 1. stupně. Ti také vyplňovali pracovní listy, které si pro ně připravili starší žáci. Na závěr byla vyhlášena třída s nejlepším projektem, žáci obdrželi dárky od Lesů ČR a také 20 Kč poukázku na občerstvení ve školním obchůdku od školy. Celý měsíc byla ve škole také instalována putovní výstava Greenpeace „Sedm úžasných pralesů.“