Žáci ZŠ Alšova: Těší nás pomáhat druhým (Příběh k Ceně inspirace 2024 – ZŠ Kopřivnice Alšova)

Žáci a žákyně kopřivnické školy díky svému zapojení do programu Světová škola uspořádali konferenci na téma práv dětí a vybrali deset tisíc korun na podporu organizace pomáhající dětem v Bangladéši. 

„Místo toho, aby děti chodily do školy, chodí pracovat, často v nelidských podmínkách. Jsem rád, že se nám ve spolupráci s organizací ADRA a jejich projektem Čalantika podařilo uspořádat sbírku na vybavení škol, školních potřeb pro děti v Bangladéši, aby i ony mohly chodit do školy a mohly se vzdělávat,“ zahájil ředitel kopřivnické základní školy Alšova Robin Pospěch konferenci nazvanou Stop dětské práci. Uspořádali ji žáci školy, kterou vede, s jasným cílem – přispět k tomu, aby děti z Bangladéše měly šanci na lepší budoucnost.

„Zjistili jsme, jak děti v Bangladéši žijí, mají tam často hodně špatné podmínky. Porovnávali jsme to i s naším životem a vůbec jsme si nedokázali představit, že bychom se měli jako ony,“ říká Karolína z osmé třídy. V Bangladéši žije na 22 milionů lidí v extrémní chudobě a tito lidé, včetně dětí, jsou zneužíváni k nelidské dřině za mizivou odměnu.  „Proto jsem se do Světové školy zapojila, chtěla jsem dětem z Bangladéše pomoci,“ doplňuje ji spolužačka Klaudie.

Aby žáci ze základní školy Alšova téma představili ostatním, společně s vyučujícími uspořádali konferenci. Po proslovu ředitele a vystoupení dětského pěveckého sboru si z většiny zaplněný sál městského úřadu, který prostory škole propůjčil, vyslechl přednášku pracovníků humanitární organizace ADRA o možnostech dobrovolnictví. Dále vystoupila jedna z učitelek Barbora Tembo, která mluvila, o vlastní dobrovolnické zkušenosti z Afriky, navázal na ni vedoucí programu BaglaKids a Čalantika.

Chuť se zapojit

Právě projekt Čalantika, který v Bangladéši provozuje dětské centrum poskytující pomoc dětem z chudých rodin, se žáci rozhodli finančně podpořit. Pro účastníky a účastnice konference připravili stánky s drobným občerstvením, které předtím sami napekli, se šperky z korálků nebo s pokojovými rostlinami vypěstovanými v hodinách přírodopisu. Výtěžek z jejich prodeje poputuje na pomoc dětem v Bangladéši. „Naštěstí jsme docela zvyklí prodávat různé naše výrobky, třeba na vánočních jarmarcích, tak se už tolik nestydíme,“ vysvětluje Karolína.

Potvrzuje to také metodička prevence Darina Caloňová, která program Světové školy na ZŠ Alšově koordinuje. „Je vidět, že mají chuť se zapojit. Celý den oslovují účastníky, vysvětlují jim cíl naší sbírky a prodávají výrobky, které sami přichystali,“ říká.

Konference a přednášek se účastní nejen žáci ze ZŠ Alšovy, ale i veřejnost. Pozvaná byla také další kopřivnická základka – Floriana Bayera, která je také součástí programu Světová škola a se ZŠ Alšova často spolupracuje.

Je vidět, že řečníci a řečnice svými příspěvky obecenstvo zaujali. Při každé příležitosti na ně padají z publika otázky a žáci se pak doptávají i po skončení konference. Zajímá je zejména dobrovolnictví, které zde představovala organizace ADRA.

Přemýšlí o tom, co se děje na druhém konci světa

„Určitě bych ostatním doporučil, aby se do Světové školy také zapojili. Z toho, že můžeme pomoci, mám opravdu dobrý pocit,“ říká Jonáš, který chodí do osmé třídy.

Podle Dariny Caloňové je znát, že žáci díky programu rozvíjí sociální kompetence a podporují v sobě empatii. „Zapojují se dobrovolně i ve svém volném čase. Vnímají, co se děje na jiném konci světa a přemýšlí o tom, co by ještě mohli udělat, třeba právě pro děti z Bangladéše,“ popisuje.

Kromě konference v průběhu roku žáci a žákyně kopřivnické školy uspořádali i další akce. Za celý rok se jim na podporu zmíněného projektu podařilo vybrat více než deset tisíc korun. Na tradičním vánočním jarmarku, který škola pořádá, darovali výrobky do speciálního stánku, a dobroty či ručně dělané šperky prodávali i na T-mobile Olympijském běhu – akci, při níž starší žáci připravovali sportovní aktivity pro děti z mateřské a základní školy Motýlek pro děti se zdravotním znevýhodněním.  

Škola se dostává do povědomí

Podle Caloňové je škola i díky akcím pro veřejnost, které pořádá, stále více vidět. Přispívá tomu i spolupráce s městem, jehož zástupci jsou z aktivit ZŠ Alšova v rámci Světové školy nadšení. „Už nám nabídli, že až budeme dělat další projekt, tak nám s ním pomůžou,“ vysvětluje.

Daří se i spolupráce s dalšími kopřivnickými školami, včetně těch, které nejsou zapojeny do Světové školy. O aktivitách školy se veřejnost dozvídá z místních médiích. O konferenci Stop dětské práci informoval místní tisk a televize. „Vnímáme, že se stále více dostáváme do povědomí,“ uvádí Darina Caloňová.

Na Světovou školu dobře reagují také rodiče žáků. Klaudie, Jonáš i Karolína se shodují na tom, že jejich rodiče jsou nadšení z toho, jak se jim daří pomáhat. Často se i zapojují, pomáhají s pečením výrobků nebo se účastní akcí, na kterých přispějí do sbírky. „Mají radost z toho, že děláme něco prospěšného,“ říká Karolína. Všichni tři doplňují, že právě možnost pomoci druhým je pro ně na zapojení do programu to nejpřínosnější.

„V dnešní době není jednoduché motivovat děti, aby dělaly něco navíc, ale se Světovou školou se to daří. Jsou ochotné pracovat nad rámec vyučování, umí vymyslet, co můžeme dělat, zajímat se o lidskoprávní témata, načíst si o tom informace a pak přijít a všechno to zorganizovat,“ dodává Darina Caloňová.

Barbora Báštěcká